Модельні навчальні програми
Модельна навчальна програма – це документ, яким визначається орієнтовна послідовність досягнення очікуваних результатів навчання учнів, зміст навчального предмета / інтегрованого курсу та види навчальної діяльності учнів.
Модельні навчальні програми створюються для певних предметів чи інтегрованих курсів. У них уже визначено очікувані результати навчальних досягнень школярів, запропоновано зміст освітніх матеріалів, а також наведено орієнтовні види навчальної діяльності. І це насправді дуже і дуже зручно.
Важливо враховувати той факт, що хоча кожен автор модельної навчальної програми слідує Держстандарту базової середньої освіти, він пропонує власний шлях для досягнення його вимог, своє бачення та ідеї. Тож варто спочатку ретельно розглянути наявні модельні програми, аби визначити, яка з них відповідає всім вашим вимогам та навчальним потребам учнів. І вже на основі обраної модельної навчальної програми школа розробляє навчальну програму предмета або інтегрованого курсу. Тобто це також не константа, яку потрібно просто прийняти, з нею можна і потрібно працювати, змінювати та покращувати. Послідовність вивчення тем чи розділів, перелік очікуваних результатів та видів діяльності – всі пропозиції є орієнтовними, тобто педагог усе одно має певну свободу дій та творчого самовираження.
Отже, педагог має насамперед використовувати програму для досягнення мети. А от як саме він це робитиме, залежить уже від нього та від потреб його учнів.
Освітні програми різних шкіл можуть відрізнятися, зокрема передбачати на вивчення одного предмета різну кількість годин. Та навіть більше – програми можуть відрізнятися в одній школі та на одній паралелі. І це цілком нормальний процес. Тож потреба у створенні різних навчальних програм на основі модельної насправді є очевидною. Їх затверджує педрада, додаткових схвалень вони не потребують.